Takich wyników w sześcioletniej historii rankingu 200 największych polskich firm jeszcze nie było. Cała dwusetka wypracowała w zeszłym roku ponad 845 mld zł przychodów, czyli o 73 mld więcej niż przed rokiem. Nic dziwnego, skoro to dane finansowe z 2019 r. Z czasów rozgrzanej koniunktury, nieskalanej jeszcze koronawirusem. Na tegorocznej liście zadebiutowały aż 24 nowe firmy.
Wygrani i przegrani
Wśród nich są duże rodzinne biznesy, jak sieć sklepów z elektroniką RTV Euro AGD czy Media Expert. Jest 4F, który ubiera w swoją sportową odzież kilka kadr olimpijskich. Pojawili się też znani handlarze samochodów. Sobiesław Zasada, legenda polskiego biznesu, ze swoimi salonami Mercedesa, spółka Plichta z Wejherowa, dealer grupy Volkswagen, czy British Automotive Holding sprzedający jaguary i land rovery. Jest popularna sieć aptek Cefarm, producent konserw rybnych Graal oraz ceniony sprzedawca biżuterii Apart.
Nie obyło się też bez wielkich przegranych. Z rankingu wypadła spółka Onico, jeden z największych importerów paliw, który okazał się w połowie zeszłego roku niewypłacalny. Nie ma Elektrobudowy, do niedawna największego w kraju producenta urządzeń elektroenergetycznych, który dzisiaj jest postawiony w stan upadłości. Wypadła też grupa Krotoski-Cichy, kiedyś największy dealer motoryzacyjny w Polsce, który jednego roku potrafił sprzedać 25 tys. nowych samochodów marek Volkswagen, Škoda, Seat, Audi oraz Porsche. Po 30 latach współpracy Robert Krotoski i Mirosław Cichy postanowili się rozstać i prowadzić biznes oddzielnie.
W czołówce rankingu też zmiany. Pierwsze miejsce należy do Grupy Orlen, drugie do PGNiG, a na pudło w tym roku udało się wskoczyć PGE, który wyrwał trzecią pozycję grupie Lotos. Ale to nie tak, że w dwusetce dominują spółki Skarbu Państwa. Jest wręcz przeciwnie, bo trzy czwarte firm ujętych w rankingu pozostaje w prywatnych rękach. Wśród największych prywaciarzy są: wirtualny kantor wymiany walut Cinkciarz.pl, gigantyczne spółki handlowe, jak PSH Lewiatan czy PPHU Specjał, należąca do Zygmunta Solorza, drugiego najbogatszego człowieka w Polsce, Grupa Cyfrowy Polsat czy polski Microsoft z Rzeszowa, czyli grupa Asseco.
Gdzie są spadkobiercy?
Potęga polskiego biznesu cieszy, ale niepokoi to, jak wiele polskich firm rodzinnych zostało w ostatnich latach sprzedanych za granicę. W rankingu nie ma już grupy Konspol – potężnego przetwórcy mięsa drobiowego z Nowego Sącza, którego od podstaw zbudował Kazimierz Pazgan. Firmę kupił parę lat temu amerykański Cargill. Nie ma producenta autobusów Solaris z podpoznańskiego Bolechowa. Ta ma już hiszpańskiego właściciela. To pokazuje wielki problem polskiego biznesu, jakim jest sukcesja w firmach rodzinnych. Przedsiębiorcy, którzy zakładali swoje firmy w szalonych latach 90., powoli szykują się do emerytury. Firmy powinny przejmować po nich dzieci, ale często albo nie chcą wchodzić w buty rodziców, albo rodzice są tak przywiązani do swojej firmy, że nie chcą jej oddać pod zarząd młodemu pokoleniu.
Made in Poland
Innym problemem jest sama świadomość konsumencka Polaków. Badania pokazują, że większość z nas nie rozróżnia, która firma jest rzeczywiście polska, a która tylko polską udaje. Z analizy Superbrands wynika, że połowa Polaków uznaje np. Biedronkę za polską markę, chociaż ta należy do portugalskiego koncernu Jeronimo Martins. 60 proc. myśli, że Wedel jest polski, a należy do Japończyków z koncernu Lotte. Co trzeci Polak uważa, że polski jest Fiat, chociaż auta tej marki produkują przecież Włosi. Z kolei rodzimą markę ubrań Reserved, która należy do gdańskiego koncernu LPP, ponad połowa z nas uznaje za zagraniczną.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.