/ Rankingi Ranking wynagrodzeń prezesów 2015

Ranking wynagrodzeń prezesów 2015

Ranking wynagrodzeń prezesów
Płace wyższej kadry zarządzającej giełdowych spółek rosną szybciej niż szeregowych pracowników. Szefowie firm zarabiają przeciętnie 13 razy więcej niż podwładni. Cezary Adamczyk

W ubiegłym roku spółki giełdowe wydały na wynagrodzenia o ponad 5 proc. więcej niż w 2013 r., przy czym zdecydowanie szybciej rosły wynagrodzenia kadry zarządzającej niż pracowników.

Prezes giełdowej spółki zarobił w 2014 r. średnio ponad 770 tys. zł – wynika z przeprowadzonej przez tygodnik „Wprost” analizy ponad 260 raportów rocznych firm. W porównaniu z rokiem poprzednim oznacza to wzrost o blisko 10 proc. Jeszcze bardziej poszły w górę wynagrodzenia wiceprezesów i członków zarządów. Z zebranych przez nas danych wynika, że średnio zarobili oni o ok. 12 proc. więcej niż rok wcześniej. Przeciętna płaca wraz z premiami przekroczyła w ich przypadku 480 tys. zł rocznie.

W tym czasie wynagrodzenia zatrudnianych przez nich pracowników wzrosły o około 5 proc. do nieco ponad 5 tys. zł miesięcznie. Dla porównania przeciętna płaca w sektorze przedsiębiorstw wzrosła w ubiegłym roku o 3,7 proc. do prawie 4 tys. zł.

Tym samym po roku zastoju wzrostowy trend w płacach menedżerów powrócił. Jest to w dużej części zasługa stopniowej poprawy wyników finansowych firm, za co zarządzający otrzymują bonusy. Ale część ekspertów zwraca też uwagę, że , w związku z czym ci, którzy są na rynku, mogą w pewnym sensie dyktować warunki płacowe.

200 najlepiej zarabiających prezesów spółek giełdowych

LP. Prezes Spółka Branża Wynagrodzenie w 2014 r.
w mln zl.
1 Janusz Filipiak COMARCH INFORMATYKA 8,13
2 Markus Tellenbach TVN MEDIA 8,06
3 Luigi Lovaglio PEKAO BANKI 7,77
4 Dariusz Orłowski WAWEL PRZEMYSŁ SPOŻYWCZY 6,93
5 Sławomir Sikora HANDLOWY BANKI 5,23
6 Przemysław Sztuczkowski COGNOR HANDEL 4,42
7 Małgorzata Kołakowska ING BSK BANKI 3,85
8 Cezary Stypułkowski mBank BANKI 3,82
9 Joao Bras Jorge B.MILLENNIUM BANKI 3,74
10 Maciej Formanowicz FORTE PRZEMYSŁ DRZEWNY i PAPIERNICZY 3,63
11 Guillaume Duverdier ŻYWIEC PRZEMYSŁ SPOŻYWCZY 3,15
12 Dariusz Niedospiał LCCORP DEWELOPERZY 3,02
13 Alain Ickovics GTC DEWELOPERZY 3,01
14 Jerzy Wiśniewski PBG BUDOWNICTWO 2,99
15 Jacek Krawiec PKN ORLEN PALIWA 2,91
16 Bruno Duthoit TP SA TELEKOMUNIKACJA 2,88
17 Krzysztof Rosiński GETIN NOBLE BANK BANKI 2,83
18 Andrzej Klesyk PZU UBEZPIECZENIA 2,71
19 Józef Wancer BGŻ BANKI 2,69
20 Richard Gaskin BPH BANKI 2,66
21 Piotr Kaczmarek GETIN BANKI 2,55
22 Zbigniew Jagiełło PKOBP BANKI 2,34
23 Wojciech Gątkiewicz GRAJEWO PRZEMYSŁ DRZEWNY i PAPIERNICZY 2,33
24 Herbert Wirth KGHM PRZEMYSŁ METALURGICZNY 2,28
25 Adam Maciejewski GPW USUGI FINANSOWE 2,28
26 Jacek Rutkowski AMICA PRZEMYSŁ ELEKTROMASZYNOWY 2,25
27 Wojciech Sobieraj ALIOR BANKI 2,25
28 Adam Góral ASSECO POLAND INFORMATYKA 2,20
29 Andrzej Przybyło ABPL HANDEL 2,13
30 Janusz R. Guy SYGNITY INFORMATYKA 2,06
31 Jerzy Mazgaj ALMA HANDEL 2,01
32 Piotr Janeczek STALPRODUKT PRZEMYSŁ METALURGICZNY 1,99
33 Jacek Pryczek DĘBICA PRZEMYSŁ CHEMICZNY 1,97
34 Piotr Wesołowski POLNORD DEWELOPERZY 1,97
35 Dariusz Mańko KĘTY PRZEMYSŁ METALURGICZNY 1,95
36 Jarosław Szanajca DOMDEVEL DEWELOPERZY 1,95
37 Mariusz Zawisza PGNiG PALIWA 1,94
38 Dariusz Lubera TAURON ENERGETYKA 1,91
39 Krzysztof Zamasz ENEA ENERGETYKA 1,90
40 Jacek Szwajcowski PELION HANDEL 1,90
41 Dariusz Blocher BUDIMEX BUDOWNICTWO 1,88
42 Piotr Juszczyk INSTAL KRAKÓW BUDOWNICTWO 1,88
43 Mateusz Morawiecki BZWBK BANKI 1,85
44 Wolfgang Luebbert ARCTIC PRZEMYSŁ DRZEWNY i PAPIERNICZY 1,79
45 Rafał Jerzy IMMOBILE PRZEMYSŁ ELEKTROMASZYNOWY 1,77
46 Leszek Jurasz ZETKAMA PRZEMYSŁ METALURGICZNY 1,76
47 Roman Przybył TRAKCJA BUDOWNICTWO 1,76
48 Jacek Papaj COMP INFORMATYKA 1,75
49 Marian Rybak PULAWY PRZEMYSŁ CHEMICZNY 1,75
50 Jan Motz CPGROUP DEWELOPERZY 1,73
51 Frederic Amoudru BNP PARIBAS BANKI 1,68
52 Krzysztof Adaszewski MIDAS TELEKOMUNIKACJA 1,65
53 Elżbieta Wiczkowska CELTIC DEWELOPERZY 1,65
54 Jan Mroczka RANKPROGRES DEWELOPERZY 1,62
55 Dariusz Krawczyk CIECH PRZEMYSŁ CHEMICZNY 1,60
56 Wojciech Barczentewicz ASSECOBS INFORMATYKA 1,59
57 Bogumił Adamek EFEKT HANDEL 1,55
58 Tomasz Kalwat SYNTHOS PRZEMYSŁ CHEMICZNY 1,53
59 Piotr Jeleński ASSECOSEE INFORMATYKA 1,53
60 Krzysztof Rabiański NFIEMPIK HANDEL 1,52
61 Zbigniew Prokopowicz POLENERGIA ENERGETYKA 1,50
62 Robert Kierzek INTERCARS INNE 1,48
63 Paweł Olechnowicz LOTOS PALIWA 1,47
64 Paweł Jarczewski AZOTY TARNÓW PRZEMYSŁ CHEMICZNY 1,45
65 Mirosław Bieliński ENERGA ENERGETYKA 1,44
66 Norbert Biedrzycki ABC DATA HANDEL 1,44
67 Sławomir Ziegert BIOTON PRZEMYSŁ CHEMICZNY 1,40
68 Paweł Wyrzykowski SECOGROUP PRZEMYSŁ ELEKTROMASZYNOWY 1,38
69 Marek Piechocki LPP HANDEL 1,35
70 Paweł Mortas RAFAKO PRZEMYSŁ ELEKTROMASZYNOWY 1,31
71 Piotr Wiśniewski WINVEST INFORMATYKA 1,30
72 Emil Wąsacz STALEXPORT HANDEL 1,30
73 André Gerstner GROCLIN INNE 1,30
74 Robert Neymann HARPER HYGIENICS PRZEMYSŁ CHEMICZNY 1,26
75 Wojciech Jachimczyk KRUSZWICA PRZEMYSŁ SPOŻYWCZY 1,26
76 Szymon Adamczyk ALUMETAL PRZEMYSŁ METALURGICZNY 1,24
77 Marek Łęcki SANOK PRZEMYSŁ CHEMICZNY 1,23
78 Krzysztof Urbanowicz ELZAB INFORMATYKA 1,19
79 Dariusz Formela DUDA PRZEMYSŁ SPOŻYWCZY 1,19
80 Dariusz Grzeszczak ERBUD BUDOWNICTWO 1,18
81 Zdzisław Bik FASING PRZEMYSŁ METALURGICZNY 1,16
82 Mariusz Klimczak BOŚ BANKI 1,14
83 Marek Woszczyk PGE ENERGETYKA 1,14
84 Jerzy Bernhard STALPROFIL HANDEL 1,13
85 Maciej Bachman PEKAES TRANSPORT 1,11
86 Józef Siwiec ROPCZYCE PRZEMYSŁ CHEMICZNY 1,10
87 Krzysztof Kwiatkowski BĘDZIN ENERGETYKA 1,10
88 Rafał Wasilewski MW TRADE INNE 1,09
89 Andrzej Szostak APATOR PRZEMYSŁ ELEKTROMASZYNOWY 1,09
90 Piotr Gromniak ECHO DEWELOPERZY 1,08
91 Jerzy Kobyliński PCM USUGI FINANSOWE 1,07
92 Michael Rohde Pedersen ORZEŁ BIAŁY PRZEMYSŁ METALURGICZNY 1,05
93 Ireneusz Kazimierski ROVESE MATERIAŁY BUDOWLANE 1,04
94 Grzegorz Dzik IMPEL INNE 1,04
95 Paweł Jaguś QUMAK INFORMATYKA 1,03
96 Jose Angel Andres Lopez MOSTALWAR BUDOWNICTWO 1,02
97 Zbigniew Stopa BOGDANKA PRZEMYSŁ WYDOBYWCZY 1,02
98 Katarzyna Muszkat ZEPAK ENERGETYKA 1,02
99 Adam Sawicki NETIA TELEKOMUNIKACJA 1,01
100 Andrzej Kozłowski ULMA MATERIAŁY BUDOWLANE 1,01
101 Dominik Libicki CYFROWYP POLSAT MEDIA 1,00
102 Jarosław Zagórowski JSW PRZEMYSŁ WYDOBYWCZY 0,95
103 Gregor Sobisch POLIMEX BUDOWNICTWO 0,95
104 Luis Amaral EUROCASH HANDEL 0,94
105 Jarosław Michniuk SELENAFM MATERIAŁY BUDOWLANE 0,93
106 Robert Jacek Moritz ALTA DEWELOPERZY 0,93
107 Krzysztof Jałosiński POLICE PRZEMYSŁ CHEMICZNY 0,93
108 Tomasz Sweklej TORPOL BUDOWNICTWO 0,91
109 Bogusław Pilszczek ESSYSTEM PRZEMYSŁ ELEKTROMASZYNOWY 0,90
110 Silvano Fiocco NORTHCOAST HANDEL 0,90
111 Wojciech Heydel KOGENERACJA ENERGETYKA 0,89
112 Krzysztof Kawalec MAGELLAN USUGI FINANSOWE 0,89
113 Zbigniew Ronduda ODLEWNIE PRZEMYSŁ METALURGICZNY 0,88
114 Dariusz MIłek CCC HANDEL 0,87
115 Zbigniew Konieczek NEWAG PRZEMYSŁ ELEKTROMASZYNOWY 0,87
116 Wojciech Hoffmann LENTEX MATERIAŁY BUDOWLANE 0,87
117 Robert Wojdyna KONSORCJUM STALI HANDEL 0,84
118 Włodzimierz Lesinski LENA PRZEMYSŁ ELEKTROMASZYNOWY 0,84
119 Bogusław Kisielewski KINO POLSKA MEDIA 0,83
120 Wiesław Klimkowski PCC ROKITA PRZEMYSŁ CHEMICZNY 0,82
121 Adam Purwin PKP CARGO TRANSPORT 0,82
122 Tomasz Hanczarek WORKSERV INNE 0,81
123 Krzysztof Borusowski BEST USUGI FINANSOWE 0,80
124 Michał Skotnicki BBIDEVNFI DEWELOPERZY 0,80
125 Jan Szymik ZAMET PRZEMYSŁ ELEKTROMASZYNOWY 0,80
126 Piotr Szeliga BORYSZEW PRZEMYSŁ CHEMICZNY 0,80
127 Jan Mikołuszko UNIBEP BUDOWNICTWO 0,78
128 Piotr Krupa KRUK HANDEL 0,78
129 Zbigniew Chwedoruk DROP PRZEMYSŁ METALURGICZNY 0,78
130 Grzegorz Zambrzycki MENNICA INNE 0,76
131 Daniel Janusz FEERUM PRZEMYSŁ METALURGICZNY 0,76
132 Józef Wolski KOPEX HANDEL 0,75
133 Grzegorz Pilch VISTULA Lekki 0,75
134 Jacek Daroszewski FASTFINANCE USUGI FINANSOWE 0,72
135 Edward Laufer VANTAGE DEWELOPERZY 0,72
136 Waldemar Piotrowski NOWAGALA MATERIAŁY BUDOWLANE 0,72
137 Mariusz Caliński DUON PALIWA 0,71
138 Mariusz Popek OTMUCHÓW PRZEMYSŁ SPOŻYWCZY 0,70
139 Gilles Stephane Clavie ORBIS HOTELE i RESTAURACJE 0,70
140 Konrad Miterski FERRUM PRZEMYSŁ METALURGICZNY 0,69
141 Jacek Tarczyński TARCZYŃSKI PRZEMYSŁ SPOŻYWCZY 0,69
142 Michał Wójcik BYTOM Lekki 0,69
143 Konrad Śniatała ATREM INNE 0,69
144 Janis Samaras KOFOLA PRZEMYSŁ SPOŻYWCZY 0,69
145 Janusz Schwark BSCDRUK INNE 0,68
146 Bartosz Hojka AGORA MEDIA 0,67
147 Jarosław Andrzej Szczepek WIELTON PRZEMYSŁ ELEKTROMASZYNOWY 0,67
148 Tomasz Józefacki BENEFIT INNE 0,65
149 Piotr Stefaniak INPRO DEWELOPERZY 0,65
150 Piotr Pawłowski OTLOGISTIC TRANSPORT 0,64
151 Roman Szwed ATENDE INFORMATYKA 0,64
152 Sebastian Buczek QUERCUS USUGI FINANSOWE 0,63
153 Adam Stanisław Rozwadowski ENELMED USŁUGI MEDYCZNE 0,63
154 Radosław Koelner RAWLPLUG PRZEMYSŁ ELEKTROMASZYNOWY 0,62
155 Dariusz Stefański PCCINTER INNE 0,60
156 Wojciech Faszczewski PEPEES PRZEMYSŁ SPOŻYWCZY 0,60
157 Jerzy Mirgos MIRBUD DEWELOPERZY 0,60
158 Waldemar Osuch DECORA MATERIAŁY BUDOWLANE 0,60
159 Zenon Daniłowski MAKARONYPL PRZEMYSŁ SPOŻYWCZY 0,60
160 Waldemar Łaski FAMUR PRZEMYSŁ ELEKTROMASZYNOWY 0,60
161 Maurycy Kuhn OPENFIN USUGI FINANSOWE 0,60
162 Rafał Gulka RELPOL PRZEMYSŁ ELEKTROMASZYNOWY 0,59
163 Andrzej Diakun ELEKTROTIM BUDOWNICTWO 0,59
164 Kamil Kliniewski KERDOS FARMACEUTYKA 0,59
165 Piotr Jeziorowski INTROL PRZEMYSŁ ELEKTROMASZYNOWY 0,59
166 Bogusław Bobrowski MOSTOSTAL ZABRZE BUDOWNICTWO 0,58
167 Andrzej Zdebski KRAKCHEMIA HANDEL 0,58
168 Tomczyk Dominik POLWAX PRZEMYSŁ CHEMICZNY 0,58
169 Ewa Bereśniewicz-Kozłowska SKOK USUGI FINANSOWE 0,58
170 Grzegorz Żółcik HERKULES BUDOWNICTWO 0,57
171 Dariusz Czyż VOTUM INNE 0,57
172 Piotr Mikrut ŚNIEŻKA PRZEMYSŁ CHEMICZNY 0,55
173 Piotr Babst PROJPRZEM BUDOWNICTWO 0,55
174 Wiesław Wojas WOJAS Lekki 0,54
175 Artur Lebiedziński PHN DEWELOPERZY 0,53
176 Małgorzata Iwanejko IMPEXMETAL HANDEL 0,52
177 Wojciech Rybka DROZAPOL HANDEL 0,52
178 Krzysztof Wieczorkowski SONEL PRZEMYSŁ ELEKTROMASZYNOWY 0,52
179 Krzysztof Folta TIM HANDEL 0,52
180 Karina Wściubiak ALCHEMIA PRZEMYSŁ CHEMICZNY 0,51
181 Jarosław Stępniewski PROCHEM BUDOWNICTWO 0,51
182 Wiesław Nowak ZUE BUDOWNICTWO 0,50
183 Grzegorz Pawlak PLASTBOX PRZEMYSŁ CHEMICZNY 0,50
184 Jacek Taźbirek CNT BUDOWNICTWO 0,50
185 Ewa Wójcikowska GLOBAL COSMED FARMACEUTYKA 0,49
186 Rafał Stempniewicz TELL HANDEL 0,49
187 Tadeusz Nowicki ERGIS PRZEMYSŁ CHEMICZNY 0,49
188 Maciej Krzyżanowski ATM TELEKOMUNIKACJA 0,49
189 Aneta Raczek FERRO MATERIAŁY BUDOWLANE 0,49
190 Jacek Lewandowski IPOPEMA USUGI FINANSOWE 0,48
191 Wiesław Żyznowski MERCATOR FARMACEUTYKA 0,48
192 Jacek Faltynowicz ELBUDOWA BUDOWNICTWO 0,48
193 Piotr Kulikowski INDYKPOL PRZEMYSŁ SPOŻYWCZY 0,48
194 Jan Ziaja HUTMEN PRZEMYSŁ METALURGICZNY 0,47
195 Radosław Szubert POLMED USŁUGI MEDYCZNE 0,47
196 Zofia Egierska EDINVEST DEWELOPERZY 0,46
197 Mirosław Siwirski PCC EXOL PRZEMYSŁ CHEMICZNY 0,46
198 Wojciech Mazur CHEMOSERVIS INNE 0,45
199 Barbara Skrzecz-Mozdyniewicz MCLOGIC INFORMATYKA 0,44
200 Marek Pawlik ABMSOLID BUDOWNICTWO 0,44
źródło: raporty roczne spółek